Nöral terapi etki mekanizmalari

Hava Durumu
İstanbul


Temmuz 2020
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789

Duyurular

Ziyaret Bilgileri
Online Ziyaretçi 5Bugün Toplam28Toplam Ziyaretçi16145
Doviz Kurları

$ Dolar Kuru 6,85 TL
€ Euro Kuru 7,70 TL

 

NÖRALTERAPI VE ETKI MEKANIZMALARI

Nöralterapi terim olarak vücudun kendi nörovejetatif sistemini kullanarak islev gören gören bir tedavi formunu ifade eder. 

Stimülüs transformasyonlari ve bilgi degisiklikleri nörovejetatif sistemde yer almakta ve asiri stimülüs enerjinin üretimin ve dagilimin engellemekte ve bozmaktadir. Bütün nöral terapötik metotlar ise ya bozulmus dokuya enerji saglamakta, ya da enerji bloklarini çözmektedir.
 
Nöralterapi iki temel mekanizma ile çalismaktadir. Bunlardan birincisi segmental mekanizmadir. Burada rahatsizligin uzandigi segmente yapilan anestezik enjeksiyonu ve bu segmentin spinal kord ile olan baglantisi esastir. Ikincisi ise rahatsizlik sahasinin (bozucu alan) ortadan kaldirilmasidir. 
 
Segment tedavisi segmentin bütün kisimlarinin, segmentin içindeki önemli proseslere karsi, uniform bir bütün olarak rol oynamasi ile ilgilidir. 
 
Bütün nörovejetatif sistem fonksiyonlari humoral, selüler, nerval ve hormonal düzenleyici mekanizmalarin aralarindaki ayarlamalar sonucu sistemdeki reaksiyonlara katilimi ile iliskilidir. Bu mekanizmalarin sadece birinde olusacak herhangi bir bozukluk bütün sistemin fonksiyonel düzensizligi ile sonuçlanacaktir. Yani hastalik yalnizca bir organi degil, bütün vücudu etkileyecektir. 
 
Bozuk segmental dokuya lokal anestetik ile yapilan nöralterapi yalnizca patolojik refleks yollari kesmekle kalmaz, ayni zamanda bozuk hücre membrani dogru potansiyele repolarize ederek, vejetatif fonksiyonlari normal hale getirmeye de yarar.
 
Vücudun herhangi bir yerindeki önceden geçirilmis veya halihazirdaki lokal irritasyon (inflamatuvar, kimyasal, ameliyat izi, fiziksel veya travmatik olabilir), patolojik bir saha (bozucu alan) haline gelebilir ve nörovejetatif sistemi bozarak diger vücut fonksiyonlarinin bazilarinda da rahatsizliga neden olabilir. 
 
Bu bozulmus sahaya lokal anestetikle uygulanan nöraltedavi bu etkiyi azaltabilir ve semptomlarda ani bir düsüs gözlenebilir. Bu bozucu sahalar siklikla kafa bölgesinde, özellikle de dis, tonsil ve paranasal sinüslerde lokalizedir.
 
Yasam sadece madde ile sinirlanmis degil, ayni zamanda enerji ile de baglantilidir. Bir zarin normal sartlarda, dinlenme durumunda dis tarafta pozitif, iç tarafinda negatif yükü vardir. 
 
Nöralterapi bir Regülasyon tedavisidir. Bedende hastaliklar ortaya çikmadan önce bazi degisiklikler olusur. Çogu kez modern tibbin açiklayamadigi ve hastanin kendi psikolojisi ile ilgili oldugu söylenen rahatsizliklarin temelinde, hastanin zorlanan vejetatif sinir sistemindeki düzensizlik oldugunu ortaya çikaran bir bilim dalidir. 
 
Kaynakça : Hüseyin Nazlikul - Nöralterapi Kitabi

Sayfa Basina GitGeri Git