Dr.Elçin ÇETIN Nöralterapi

Usak nöralterapi,nöralterapi usak, dr elçin çetin nöral terapi usak,usakta nöralterapi yapan yerler

Hava Durumu
İstanbul


Temmuz 2020
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789

Duyurular

Ziyaret Bilgileri
Online Ziyaretçi 3Bugün Toplam26Toplam Ziyaretçi16143
Doviz Kurları

$ Dolar Kuru 6,85 TL
€ Euro Kuru 7,70 TL

 

NÖRALTERAPI NEDIR?

Nöralterapi lokal anestezik madde kullanilarak yapilan regülasyon yani düzenleme tedavisidir. 

Insan bedeni bir elektriksel bedendir. Tüm vücudumuz uzunlugu 500.000 km'ye varan bir network agidir. Uyarilabilen dokular herhangi bir uyariya karsi hücre zarlarinin elektriksel özelligini degistirerek aksiyon potansiyeli olusturup, iletebilme özelligi göstermektedir. Sinir ve kas dokusu uyarilabilen dokulardir. Hücre zarlarinda dinlenim ve aksiyon potansiyeli olmak üzere iki tip potansiyelden söz edilmektedir. Dinlenim potansiyeli, hücreler herhangi bir is yapmadiklari zaman, iyonlarin, hücre içi ve disinda farkli dagilimda yerlesimleri ile olusan bir potansiyel iken, aksiyon potansiyeli, hücrelerin aktif olduklari sirada bazi iyonlarin hücre içine ve disina hareketleri sonucunda zarda olusan bir dizi potansiyel degisiklikleridir.
 
Uyarilabilen dokular, aksiyon potansiyelini olusturup, bu potansiyel degisikligi ile ortaya çikan elektriksel aktiviteyi zarlari boyunca iletirler. Sinir hücrelerinde olusan bu elektriksel aktivitenin yalnizca iletim isi yapilir. 
 
Hücre zarinin içerisinin disa oranla daha negatif oldugu dinlenim durumundaki bir hücre, herhangi bir uyaran ile uyarildigi zaman; zarin dinlenim potansiyeli milisaniyeler içerisinde degiserek pozitif bir degere ulasmaktadir. Zar potansiyelinde, içerisinin disa oranla daha pozitif deger kazandigi bu duruma depolarizasyon adi verilmektedir. Ancak zar potansiyeli bu durumda kalmaz, çok kisa bir süre içerisinde tekrar eski dinlenim potansiyeline geri döner. Zar potansiyelinin depolarizasyondan tekrar dinlenim potansiyeline geri dönüsü repolarizasyon olarak tanimlanmaktadir. Aksiyon potansiyeli, depolarizasyon ve repolarizasyondan olusmaktadir.
 
Saglikli hücrenin dinlenme potansiyeli -40ile -90 mV'tur. Ancak hastalanmis olan hücrenin dinlenme potansiyeli düsüktür dolayisiyla iletisi yoktur. Tüm lokal anestezik maddeler hücre aksiyon potansiyelini -290 mVoltluk gücü ile hücreyi hiperpolarize eder ve yeniden -40ile -90 mV'a yani ileti yapabilecegi potansiyele ulasir; hücreyi yeniden çalisir hale getirir. Böylece hastalikli hücre saglikli hücreye dönüsür.
 
Nöralterapi vücudumuzda çok genis bir elektriksel ag yapisinda olan vejetatif (otonom) sinir sisteminin uyarilmasini ve regülasyonunu saglar. Nöralterapide özellikli yerlere uygulanan lokal anestezik enjeksiyonu ile vücutta 3 tane dolasim düzenlenmis olur; Kan dolasimi, lenf dolasimi ve sinirsel ileti. Bir dokunun kan dolasimi yani perfüzyonu artinca o doku beslenir; lenf dolasim artinca doku metabolitlerinden arindirilir yani temizlenir ve sinir iletisi artan, düzenlenen doku ise daha düzenli çalisir. Dolasiyla, beslenen temizlenen ve düzenli komut alan dokunun kendini iyilestirme kapasitesi artar. 
 
Nöralterapi'de temel mantik düzenlemedir; regülasyondur. Dolayisiyla endikasyonlari mevcut olan bir yapinin regülasyonudur. Anatomik bir eksiklik, genetik bir bozukluk tablosu nöralterapi endikasyonlarini olusturmaz. 
 
Almanya'da 1940 yilinda bulunan ve Avrupa'da yaygin bir sekilde hekim uygulamasinda olan bu tedavi yöntemi (Nöralterapi) sadece kalic bir tedavi yöntemi olmakla beraber ayni zamanda bir koruyucu hekimlik yöntemidir. Çünkü kanserden basit bir agriya, grip gibi viral bir hastaliktan allerjiye kadar tüm hastaliklarin temel patolojisi aynidir. Hasta olan tüm doku ya da bedenlerde perfüzyon, lenfatik drenaj ve innervasyon bozuktur. Ve Nöralterapi bu sistemlerin regülasyonu ile hem hastaliklarla mücadelede hem de saglikli halin korunmasinda (koruyucu hekimlikte) çok etkin kullanilan bir yöntemdir.