Dr.Elçin ÇETIN Mezoterapi

mezoterapi,mezoterapi usak,usak mezoterapi, dr elçin çetin mezoterapi

Hava Durumu
İstanbul


Temmuz 2020
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789

Duyurular

Ziyaret Bilgileri
Online Ziyaretçi 8Bugün Toplam43Toplam Ziyaretçi16160
Doviz Kurları

$ Dolar Kuru 6,85 TL
€ Euro Kuru 7,70 TL

 

Mezoterapi

Ignesiz Mezoterapi, Mezoterapi, Mezoterapi Teknikleri

         Mezoterapi, vitamin, mineral, aminoasit, enzim ve ilaçlarin orta deri tabakasina verilmesi islemidir. Ilk kez 1952 yilinda Dr. Michel Pistor tarafindan uygulanmis olup, 1987 yilindan itibaren Fransiz Tip Akademisi tarafindan geleneksel tibbin bir parçasi olarak kabul edilmistir. Halen tüm dünyada yaygin olarak uygulanmaktadir. Ilk uygulanisi enjeksiyonlar seklinde idi. Ancak günümüzde igneli mezoterapi, agrili ve kanli olmasi ve yer yer morarmalara yolaçmasi nedeniyle tedavi çogu zaman tamamlanamamaktaydi. Uygulanacak tedavinin yerine göre kullanilan ilaç karisiminin çesidi ve miktari degismektedir. Kullanildigi yerler çok genis bir alan olmakla beraber ilk akla gelenler spor yaralanmalari, kas-iskelet sistemi hastaliklari, saç dökülmesi ve kozmetik tedavilerdir. Mezoterapinin faydali oldugu estetik sorunlar ise selülit, bölgesel yaglanmalar, vücut sekillendirme, kilo kaybi, yüz “mezolifting”i, gözalti torbalanmasi, deri çatlaklari, yara izi tedavileridir.

        Ignesiz mezoterapi (mesostar) elektroporasyon yoluyla çalismaktadir. Monopolar düsük voltajli elektriksel akimla olusan mikrokanallar ve polarizasyon yardimi ile hazirlanan ilaçlar deriyi geçerek, hedef dokuya transfer edilmektedir. Yapilan çalismalarda ignesiz mezoterapi sistemi igneli yönteme göre daha homojen bir ilaç uygulamasi sagladigindan daha etkili sonuçlar etmistir. Aslinda bu sistem ilerlemis ülkelerde kanserli hastalarin tedavisinde kanser ilaçlarinin verilebilmesi için kullanilan bir yöntem olarak uygulanmaya konulmus, sonradan mezoterapi için de basarili bir teknik olarak kullanilmaya baslanmistir.

Selülit ve Mezoterapi

          Cilde nüfuz eden ilaç kokteylleri rahatlikla ciltalti yag dokusuna inerek, yag hücrelerini yakar, enerji olarak kullanilir; kan akimini uyarir; lenf akimini uyarir; ve kollajen yapimi arttirir. Kullanildigi alanlarda selülite bagli portakal kabugu görüntüsünü neden olan fibrotik ve bag dokusu bantlari çözülerek ciltalti dokulari rahatlar. Ayrica eriyen yag dokusu da selüliti azaltmis olur. Mezoterapinin faydali olmasinin nedeni uygulanan cilt tabakasinin mezodermden köken almasi, cildin fonksiyonel tabakasi olmasi, zengin bir damar yapisi, kil folikülü sayisi, bag dokusu hücresi sayisina sahip olmasidir. Uygulama tekniginde ilaçlar selülitli alanin üzerine plakalar altina özel bir tabaka içine konularak uygulanir. Bu uygulama her alan için 6 dakika sürmektedir. Böylece agrisiz, sizisiz ve kansiz olarak ilaç uygulamasi tamamlanir. Eski yöntem olan igneli mezoterapide ise igne ile selülitli alana ilaç verilir.

             Bugüne kadar mezoterapide birçok enjektör çesitleri kullanilmistir. Enjeksiyonlar dermis içine yada dermis altina yapilmaktadir. Kullanilan bazi enjektörler doz ayarli ilaç verebilmek için tabanca seklinde de kullanilmaktadir. Ancak bu uygulamalarin hepsinde ignenin girdigi yerlerde agri, kanama ve morarma görülmektedir. Bu problemler nedeniyle birçok hasta tedaviyi tamamlayamamaktadir. Yurtdisinda bir yildir uygulamaya baslanan ignesiz mezoterapi yöntemi (mesostar) ile mezoterapi ilaçlarinin kokteyli rahatlikla cilde verilmektedir. Bu yöntemde elektroporasyon ile ilaçlar cilde nüfuz edip, dermise inmektedir.

Yüz Yaslanmasi ve Ignesiz Mezoterapi (Mezolifting)

      Otuzlu yaslara gelindiginde cildin kurulugu ve yag oranindaki azalmalar cildin yaslanmasini hizlandirir. Böylece yüz derisinin yaslanmasinin ilk belirtileri olan ince çizgi ve kirisikliklar belirmeye baslar ve derideki elastikiyet kaybiyla karsi karsiya kalinir. Zamanla kirisikliklar derinlesir ve ciltte sarkma ortaya çikar.

         Mezoterapide, vitamin, mineral, aminoasit, enzim ve ilaçlar orta deri tabakasina verilir. Yüz gençlestirme ve kirisiklik tedavisi dedigimiz mezolifting islemi disinda boyun dekolte ve el sirti gençlestirmede de kullanilmaktadir. Ayrica mezolifting ile yeni olusmus pembe renkli cilt çatlaklari ile lekelerin de belirli oranda tedavisi yapilabilmektedir.

        Kisinin cilt ihtiyacina göre öncelikle bilgisayarli cilt analizi yapilirarak, öncesinde fotograflama yapildiktan sonra, tedavi plani yapilir. Seanslar ortalama 6–30 dakika sürer, seans sayisi ise 4–6 ‘dir. Herhangi bir riski olmayan ignesiz mezolifting islemi için yas siniri söz konusu degildir. Özellikle çok sigara, alkol içen kisiler, günes, floresan lamba ve solaryuma maruz kalan kisiler, yogun is ve stres ortaminda cildine bakamayan tüm kadin ve erkeklerde ignesiz mezolifting kolaylikla uygulanabilir.

Mezoterapi göz alti yag torbalarinin azaltilmasinda da kullanilmaya baslanmistir.

        Mezoterapide kullanilan ilaçlar Amerikan Gida ve Ilaç Dairesi’nin (FDA) onayladigi, eczanelerde satilan, çogu bitkisel ürünler olup, reaksiyon riski en düsük olan ilaçlardir. Tabi ki, dikkat edilmesi gereken nokta ise kokteylde kullanilacak ilaçlarin birbiriyle uyumlu seçilmesi ve kullanilmasidir. Genellikle deri içine verilen maddeler cilde dolgunluk veren ve nem oranini dengeleyen hiyaluronik asit, A,D,C, B, E gibi antioksidan vitaminler, selenyum, ginko biloba, cildin sikilasmasinda kullanilan DMHA maddesi B5 vitamini, bakir ve çinko elde edilmis sivi, jel yada krem seklindeki kokteyllerdir. Ancak asagidaki kullanim amaçlarina göre kokteyllerin içerdigi ilaçlar degismektedir. Bugüne degin mezoterapi her ne kadar medyada estetik ve kozmetik amaçli kullanimi duyurulmussa da, asagida görüldügü gibi birçok kullanim alanina sahiptir:

1.  Estetik kullanimlar

       
         
Bölgesel Kilo Kaybi   Vücut Cilt Toparlama   Gögüs Sikilastirma
Anti-agigng   Gözalti  Torba Tedavisi   Yüz gevseklik Tedavisi
         

2.  Sporla ilgili hastaliklar

       
         
Artropati   Barre-Lieou sendromu   Kas yirtilmasi
Menisküs yirtilmasi   Kronik eklem sislikleri   Ligaman yaralanmalari
Kas yaralanmalari   Fazla kullanim yaralanmalari   Periosteit
Plantar fasciitis   Stres kiriklari   Tendon hastaliklari
         

3. Sistemik hastaliklar

       
         
Alerji   Alopesi   Astim
Otoimmün hastaliklar   Bronsit   Çocuk hastaliklari
Kabizlik   Kronik yorgunluk   Kronik enfeksiyon
Kronik sinüzit   Sigara   Kronik IYE
Psikolojik hastaliklar   Koroner yetmezlik   Dejeneratif artrit
Depresyon   Dismenore   Generalize ankziyete
Gastrit   Genital herpes   Glokom
Isitme kaybi        
         

4. Deri hastaliklari

       
         
Akne   Alopesi   Selülit
Kontüzyon   Ekzema   Saç  dökülmesi
Herpes enfeksiyonu   Lipodistrofi   Hipertrofik skar
Deri çatlaklari   Psoriazis   Rides
Günes  lekeleri   Telanjiektazi   Venöz yetmezlik
Vitiligo   Kirisikliklar    
         

5. Kronik agri

       
         
Kemik çikintilar   Ulnar nöropati   Gut
Karpal tünel sendromu   Kondromalasi   Dejeneratif artrit
Servikobrakiyalji   Kauzalji   Kronik sirt agrisi
Kontraktürler   DeQuervain tenosinoviti   Bursit
Fibromyalji   Dejeneratif disk hastaliklari   Dupuytren kontraktürü
Donmus  omuz   Tendon iltihaplari   Romatoid artrit
Spondilolistezis   Tarsal tünel sendromu   Bas  agrisi
Tetik parmak   Çene eklemi hastaliklari   Trigeminal neuralji

Mezoterapi Yan Etkileri

       Ignesiz mezoterapi isleminde herhangi bir risk ya da yan etki yokken, igneli mezoterapide igneye bagli etkiler olarak, agri, korku, kanama, morarma (ekimoz), hematom, asepsiye dikkat edilmezse enfeksiyon ve deri çizilmesi görülebilmektedir. Kullanilan ilaca bagli yan etkiler ise, uyumsuzluk, alerjik reaksiyonlar, agri, flash, eritem, epigastralji, rebound etki, deri nekrozlaridir.

Mezoterapi Uygulamasi

         Mezoterapi uygularken, kas içine ilaç verilirken ilaç daha düsük konsantrasyonlarda verilmelidir. Bu kasa zarar vermeyi önler. Igneli mezoterapide sadece suda çözünen ilaçlar kullanilmali; ignesiz mezoterapide yagda çözünen ilaçlar da kullanilabilir. Birbirlerinin etkisini engelleyecek ilaçlar kullanilmamalidir. Posali solüsyonlar igneli mezoterapi ile kullanilamazlar. Ancak ayni ilaç ignesiz mezoterapide rahatlikla uygulanabilir. Alerji hikayesi olan hastalarda bu konuda dikkat edilmelidir. Kokteyl hazirlarken belli bir sirada ilaç karisimi yapilmalidir. Mezoterapi seanslarindan önce ve sonra aspirin gibi kani sulandiran ilaçlar kullanilmamalidir. Mezoterapi seansindan sonra yaklasik 10-15 saat sicak banyo yapilmamasi daha iyi olur. Kot, stretch pantolon gibi vücudu saran pantolonlar kullanilmamasi tavsiye edilir. Mezoterapi seanslarindan sonra 48 saat zorlu hareketler, 6-8 saat sicak banyo ve 4 saat makyaj yapilmamalidir. Hamile kadinlar, emzirenler, insüline bagimli ileri düzey diabetli olanlar, ileri kalp hastaligi, stroke ve iskemik atak hikayesi, yeni kanser hikayesi, cilt lezyonlari, mezoterapi ürünlerine bilinen bir allerji hikayesi, kanama hastaligi hikayesi (hemofili) olan hastalara uygulanmasi sakincalidir.

Mezoterapi Etki Baslangici

Ignesiz mezoterapide ilk seanstan itibaren hemen etki görmeye baslayacaksiniz. Igneli mezoterapide bu yedinci seansa kadar uzayabilmektedir. Yüz mezoterapisinde ignesiz yöntemde ilk seansta hemen, igneli yöntemde 2-3 gün sonra etki görülür. Saç mezoterapisinde etkinin baslamasi için en az 3 ay geçmesi gerekir. Yapilan arastirmalar ve uygulamalar sonucunda bölgesel incelme veya zayiflama için yapilan mezoterapiden sonra bir iki beden küçülme görülmektedir. Daha uzun dönemde liposuction ile de kombine edilerek çok daha fazla zayiflama saglanabilmektedir.

Mezoterapi Seans sikligi ve süresi

         Saç, ilk dört hafta haftada bir seans, ikinci dört hafta için iki haftada bir seans ve sonraki dönemlerde ayda bir seans olmak üzere 12 seanstan olusmaktadir. Saç mezoterapisi seansinda saç mezoterapisi ve saç bakimi uygulanmaktadir. Yüz mezoterapisi haftada bir olmak üzere, 4 seansta tamamlanmaktadir. Yapilan arastirmalarda ilk seanslarda fayda saglandigi görülmektedir. Yüz mezoterapisine dahil olan uygulamalar ise, ignesiz mezoterapi, yüz vibrasyon ve masaji, cilt bakimi (iki haftada bir) ve kimyasal peeling‘dir. Zayiflama, cilt sikilastirma, selülit, bölgesel inceltme için 10-15 seans mezoterapi yapilmaktadir. Seanslar asagidaki islemlerden olusmaktadir:

  • Mezoterapi: Haftada 1 seans
  • AWT: Haftada 2 seans
  • Cilt bakim: Ayda 1 seans
  • Diyet: Haftalik takip
  • Egzersiz (yürüme bandi, v.b.): Haftalik takip
  • Vücut ve kilo analizi: Haftalik takip
  • Ilaç tedavisi: Haftalik takip
  • Masaj

Mezoterapiden sonra eskiye dönüs

Mezoterapiden sonra zamanla eski hale dönüs olmasi için tekrar kilo almasina ve vücut metabolizmasina bagli olarak, vücutta ve ciltte deformasyonlar meydana gelse de, bu tedavi gören bölgelerden ziyade diger yerlerden olur. Unutmamali ki, egzersiz ve diyet mezoterapinin basarisini ve sürekliligini arttirir.