Dr.

usak hacamat, hacamat usak,usakta hacamat yapan yerler, usak migren tedavisi, kronik agri tedavisi

Hava Durumu
İstanbul


Temmuz 2020
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789

Duyurular

Ziyaret Bilgileri
Online Ziyaretçi 7Bugün Toplam40Toplam Ziyaretçi16157
Doviz Kurları

$ Dolar Kuru 6,85 TL
€ Euro Kuru 7,70 TL

Tibbi Nebevi Sanati Hacamat

Efendimiz (S.A.V) zamanindan beri bir tedavi sekli olarak kullanilan hacamat, günümüz tedavi sisteminde de aktif olarak yer almaya baslamistir. Kimileri hacamati Efendimizin (S.A.V)) sünneti oldugu için yaptirirken, kimileri de rahatsizliklarina sifa olmasi gerekçesiyle uygulamaktadir. Kimileri de hem sifa, hem de sünnet olmasi yönüyle hacamat uygulamasini yaptirmaktadir.

Gerekçe ne olursa olsun kan alma tedavisi olarak da bilinen hacamatin birçok hastaligin tedavisinde yardimci oldugu günümüz çalismalariyla da ispat edilmistir.

Tansiyon, dolasim bozukluklari, genel vücut ve organ temizlenmesi, bas agrisi, bas dönmesi gibi birçok rahatsizlikta hacamat tedavisi aktif olarak uygulanmaktadir.

Günümüz tedavi uygulamalarinda tekrar kabul görmeye baslayan hacamat, 1400 sene önce Efendimizin (S.A.V) uyguladigi bir tedavi seklidir.

Hatta bir Hadis-i Serif'te Peygamber Efendimiz (S.A.V); "Miraç’tan inerken hangi melek cemaatine rastlasam, 'Ey Muhammed (S.A.V) ümettine hacamat olmalarini emret!' dediler’’ demistir.

Ayrica Efendimiz (S.A.V) hem hanimlarina, hem de sahabelere hacamati tavsiye etmis ve kendisi de hacamat yaptirmistir. Birçok hastaliga sifa oldugunu, bunlardan bazilarinin kanser ve cüzzam gibi rahatsizliklar oldugundan bahsetmistir.

Alinan kan hücrelerinin yerine yeni kan hücrelerinin üretilmesi ve bu yeni üretime bagli olarak da vücudun sihhat ve dinginliginin saglanmasi günümüz tibbininda da hacamata bakis açisini olusturmaktadir.

Fakat eski tababetteki hacamat algisi günümüz tibbindan biraz farklidir. Hacamatin, yeni kan hücrelerinin üretiminden ziyade vücudun birçok alanin da efektif oldugunu ortaya koyar. Bunun sebebini de yine eski tababet diliyle ifade eder.

Eski tababet ates, su, hava ve topraktan olusan insanin beden faaliyetlerinin koordinasyonunda da dört unsuru faal görür. Bu birliktelik sonucunda da bedende faydali ve zararli maddeler meydana gelir. Kan meydana gelen faydalilarin basinda gelirken; balgam, sevda ve kara safra da bedende olusan zararlilarin basinda yer almaktadir. Bu zararlilara günümüz tibbinda birçok isim takilsa da en güncel ve revaçta olani toksinler olmustur. Son yapilan çalismalar birçok hastaligin alt yapisinda bu toksinleri görmüs ve tedavideki bas sarti detoksifikasyona, yani bedenin temizlenmesine ayirmistir.

Bu yaklasimlar gösterir ki, günümüz tibbi ile eski tibbi bilgiler antioksidan uygulamalar konusunda (Isimler ve teknikler farkli olsa da) esasta anlasmislardir. Hatta eski tababetteki birçok tedavi uygulamalari antioksidan yöntemler üzerine kurulmustur. Günümüz modasi olan detoks, yüzyillar önce de tedavinin bas sartini olusturmus ve tedavi sistemleri bunun üzerine kurgulanmistir. Eski tababette biriken atiklarin alinmasinda lavman, kusma, daglama, bal serbeti, kan aldirma ve hacamat bas siralarda yer almaktadir. Bu tedavilerde yer alan atesle daglama ise daha sonra kaldirilmistir. Yazimizin konusu olan hacamat ise vücudun temizlenmesi isleminde bas görevli olarak hep yerini korumustur.

Hacamat Yerleri;

Bedende birçok bölgeden hacamat yapilabilir. Hatta hastaliklara göre yeni bölgeler bile belirlenebilir. Ama genel ve en uygun yerler sirt ve bas arkasidir.

Sirtta özellikle iki kürek kemigi arasinin, 3 parmak üstü alanlar sirt enerji hatlarinin bulundugu bölgelerdir. Bu bölgeler enerji kanallarinin geçtigi yerler oldugu için herhangi bir atik birikiminde enerji hatlarinin çalismamasi gibi durumlar ortaya çikmaktadir. Bu durumlarda enerji hatlari ile ilgili organlar çalisma kabiliyetlerini yitirmekte ve rahatsizliklar bas göstermektedir.

Bas arka bölge ise yine basa ve bütün vücuda dagilan enerji hatlarinin merkezidir. Ayrica beyin kanlanmasinin da koordine edildigi yerlerdir. Bu nedenle bu bölge unutkanlik, vertigo ve bas agrisi da dahil olmak üzere birçok rahatsizligin merkezidir.

Hacamat Zamanlari;

Arabi aylarin ilk 15 günü beden ve kainattaki faaliyetlerde artis zamanlaridir. Bu zamanlarda faaliyetler daha hizli, yogunluk ve artislar daha fazladir. Bedendeki bu artislar ilk 15 günden sonra azalmaya baslar. Hacamat, vücutta birikenlerin alinmasi oldugu için de, bu ilk 15 günün sonunda yapilacak hacamat uygulamasi maksimum faydayi saglayacaktir. Bu nedenle biriken kanin alinmasi da Arabi aylarin 17'nci, 19'uncu ve 21'inci günleri göz önünde bulundurulur. Ayrica her bahar dönemi organ ve kan degisiminin oldugu dönemlerdir. Bu dönemlerde de hacamatin tercih edilmesi sihhatimize katki saglayacaktir.

Bu zamanlama her sene düzenli yaptiranlar için geçerlidir. Fakat tedavi gerektiren acil durumlarda ise her an hacamat yapilabilir. Tedavilerde hastanin durumuna göre bazen haftanin günleri bazen de ayin günleri degerlendirmeye alinabilir.

Hacamat  rahatsizliga göre maksimum ayda bir tekrar edilebilir. Uygun olan ise üç ayda bir tekrarlanmasidir. Herhangi bir rahatsizlik yok ise koruyucu amaçli olarak senede iki kez olmak üzere bahar dönemlerinde hacamat yapilmasi uygun olacaktir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

- Hacamatin steril ortamlarda ve ehil kisiler tarafindan yapilmasi gerekir.
- Hacamatin aç karnina yapilmasi etkisini artiracaktir.
- Hayvansal gidalarin hacamattan önce ve sonraki bir-iki günde alinmamasi hacamatin verimliligi açisindan önem arz eder.
- 2 yas sonrasi herkes hacamat olabilir. Yalniz seker ve kansizlik gibi kronik rahatsizliklari olanlarda uzman kontrolünde hacamat uygulanmalidir.

 Hacamat yapilacak dönemlerde kiraz yenilmemesine özen gösterilmelidir. Çünkü kiraz alimindan sonra yapilan hacamatin verimliligi düsük olur.